سبک هرم وارونه

سبک هرم وارونه:

این سبک رایج ترین ومهمترین سبک در خبر نویسی است.در این سبک خبر بطوری تنظیم می شودکه مهمترین بخش خبر در لید می آید و بقیه خبر بصورت درجه بندی اهمیت آن به ترتیب در ادامه می آید.بطوری که خبر از آغاز (لید) تا پایان به مرور از اهمیت کمتری بر خوردار است .

دراین سبک چنانکه از اسمش پیداست به شکل هرمی وارونه، خبر را به ترتیب اولویت می چینند. وهر پاراگراف در مورد پاگراف قبلی توضیح می دهد.

  -------------------------------

      ------------------------ 

         -------------------

           ----------------                            هرم وارونه

            -------------

               --------

                 -----

این سبک در مقایسه با ٢سبک قبلی محاسن ومعایبی دارد.

محاسن:

١- سرعت وزمان استفاده مخاطب از این نوع خبر کوتاه است یعنی اینکه مخاطب در زمان کمتری بهره بیشتر یا کافی از خبر را می برد.

٢- خبر به ترتیب اهمیتی که دارد تنظیم می شودنه بر اساس اولویت زمان وقوع.

٣- این سبک در کنار لیدی که دارد از نوعی ساده گی بهره می برد که موجب جذب مخاطب می شود.

معایب :

١- ترتیب خبر آنچنان که در ٢سبک گذشته رعایت می شد در این سبک رعایت نمی شود.

٢- چینش مطالب با سلیقه خبر نگار همراه است وامکان اینکه بخشهایی از خبر فراموش شود، است.

٣-  در این سبک احتمال می رود، مخاطب خبر را به دلیل اینکه به آنچه که خواسته رسیده است ،رها کند .

مثال:

٢٣هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال در استان زنجان به متقاضیان واگذار می شود.

'محمد رئوفی نژاد'  در جلسه شورای مسکن  ، با اعلام این خبر گفت: زنجان اولین استانی است که تمامی واجدین شرایط مسکن مهر خود را تا پایان دهه فجر سال جاری به متقاضیان تحویل خواهد داد.
وی، به زمانبندی مشخص و معین صورت گرفته برای ساخت و تحویل این واحد های مسکونی اشاره کرد و افزود: بر اساس این زمانبندی در مرحله اول سال 90، تا پایان خرداد ماه جاری نزدیک به 10 هزار و 200 واحد مسکونی به متقاضیان واگذار خواهد شد.
رئوفی نژاد، مرحله دوم واگذری مسکن مهر را شهریور ماه سالجاری دانست و اظهار کرد: مرحله سوم واگذاری این واحد های مسکونی نیز دهه فجر سال جاری بوده که در مجموع، نزدیک 23 هزار واحد مسکونی واگذار خواهد شد.
استاندار زنجان، زنجان را تنها استانی دانست که تا زمان حاضر به بیش از 150 درصد بالای تعهدات خود در بخش مسکن مهر عمل کرده است و گفت: این استان علیرغم اینکه به تمامی تعهدات خود عمل کرده، تا زمان حاضر بیش از 50 درصد نیز مازاد تعهدات مسکن مهر احداث کرده است.
وی، به تعامل و همکاری میان مسوولان عمرانی استان زنجان اشاره و خاطر نشان کرد: مدیران و مسوولان مربوطه باید به سرعت و بر اساس برنامه ریزی زمانبندی شده اقدام کنند و در صورت وجود کوچکترین مشکلی به سرعت برای رفع آن وارد عمل شوند.
رئوفی نژاد، میزان تعهدات خیرین مسکن ساز استان زنجان را یک هزار واحد مسکونی دانست و افزود: علیرغم تحویل زمین برای کمتر از 500 واحد مسکونی، تا زمان حاضر این واحد ها پیشرفت بسیار اندکی داشته اند.
استاندار زنجان، تاکید کرد: در صورتی خیرین مسکن ساز توانایی عمل به تعهدات خود تا این سقف را ندارند باید هرچه سریعتر اعلام کنند تا به سرعت پروژه های مسکونی به پیمانکار شایسته تری واگذار شود.

معایب و محاسن این سبک در اولویت اهمیت خبر ،سلیقه خبر نگار .تکرار بعضی مطالب لید در متن خبر به خوبی مشخص است.

اعلام نظرشما دوستان مایه دلگرمی حقیر است.        فعلا...................

/ 0 نظر / 59 بازدید